Styl życia

Czy społeczeństwo może się uczyć na cudzych błędach?

Lektura książki Marka Orzechowskiego „Holandia. Presja depresji”, szczególnie jej ostatnich rozdziałów nasunęła mi refleksje dotyczące rozwoju społeczeństw oraz obecnej sytuacji w Polsce i na świecie. W 2000 r. Holendrom udało się wypracować kompromis polityczny, który miał zapewnić „wzrost odpowiedzialności społecznej, wolność gospodarki, zachowanie dobrobytu i ograniczenie wydatków”. Wszystkie grupy społeczne „wspólnie dźwignęły ciężar problemów i […]

Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato

Rok szkolny się kończy, zbliżają się wakacje – warto zajrzeć z dziećmi do książek. Polecam kilka pozycji, które sprawiły mi wiele radości. W czasie wspólnej lektury można się nie tylko dobrze bawić, ale też poznać się nawzajem.
Czego wszystkim życzę i serdecznie pozdrawiam czekając na upragnione chwile relaksu

Dlaczego krytyka boli?

Są ludzie, którzy lubią być krytykowani i to nie dlatego, że odnajdują radość w tym, że się im dokucza. Krytyka dostarcza im inspiracji, stanowi punkt zaczepienia do dalszego rozwoju. Ci sami ludzie jednak, w niektórych sytuacjach reagują na krytykę tak, jak większość: złością, negowaniem, atakiem lub ucieczką. Skąd taka dwoistość?

Rodzina czy kariera? Czy kobieta rzeczywiście musi wybierać?

„Przychodzi baba do roboty. I często, ciągle zbyt często, wpada w potrzask. Jeśli nawet nie będzie zarabiać słabiej ani awansować wolniej, niż startujący z tego samego punktu kolega, to popadnie w autodestrukcyjne wyrzuty sumienia, że spaprała swoją misję kobiecą.” Tak zaczyna się artykuł Ewy Wilk pt. „Babskie gadanie” Ja jednak wierzę, że głos kobiet ma moc i znaczenie.

Jak sobie radzić z krytyką

Co zrobić z krytyką, żeby była źródłem siły, a nie przyczynkiem do awantury z maksymalnie jednym zwycięzcą. Jak zatem przekształcić wymianę ciosów, rozpoczętą krytykę w zbliżającą rozmowę?

Przygniata Cię czasem poczucie winy? Jak sobie z tym radzić?

Zdarza Wam się zrobić coś w stosunku do dzieci, czego żałujecie i co Was gryzie? Często? Mnie jeszcze do niedawna dopadało to kilka razy w tygodniu. Gniotło mnie poczucie winy, że nakrzyczałam na swoje dzieci, że wymierzyłam karę w złości…

Dieta to nie kuracja.

„Na ogół słowo „dieta” kojarzy nam się z odchudzaniem, a co za tym idzie z masą wyrzeczeń. Natomiast stosowanie prawidłowej diety to nie jest kuracja, to nawyk, który powinien towarzyszyć nam przez cale życie jak mycie rąk po wyjściu z toalety.”

Anna Białous – Stres codzienny

Stres – zjawisko, które towarzyszy nam na co dzień. Czym jest, jak na nas działa, jak z nim sobie radzić…

Strona 1 z 3123