Wideo-tutoriale z ćwiczeniami z edukacji pozaformalnej

Każda zabawa, ćwiczenie i inne doświadczenie może być elementem edukacji pozaformalnej. Jak to działa pokazują załączone poniżej wideo-tutoriale, które powstały podczas drugiej edycji projektu Non-Formal Education is My Power. Uczestnicy z kilku organizacji pracujących z młodzieżą z Finlandii, Grecji, Portugalii, Rumunii, Węgier i Polski stworzyli je na szkoleniu w Teresinie, które odbyło się w terminie od 10 do 14 kwietnia 2018 r.

Edukacja pozaformalna opiera się na cyklu Kolba – wychodzi od doświadczenia. Mogą być nim odpowiednio dobrane przez trenera ćwiczenia pogłębiające np. umiejętność współpracy w różnych aspektach. Dlatego każdy tutorial zawiera:

  • cele ćwiczenia,
  • instrukcję – z opisem grupy i ćwiczenia, czasem potrzebnym na poszczególne fazy oraz niezbędnymi materiałami,
  • wskazówki dla prowadzącego,
  • przebieg ćwiczenia,
  • propozycje pytań do fazy refleksji,
  • sposoby ewaluacji.

Żeby osiągnąć zakładane rezultaty nie wystarczy samo ćwiczenie, konieczna jest faza refleksji i podsumowania, która może zawierać następujące pytania:

  • Jak się czułeś/czułaś podczas ćwiczenia? Co odczuwasz teraz?
  • Jaka była twoja rola w procesie?
  • Czy widzisz jakiekolwiek podobieństwa między rolą w ćwiczeniu, a tą którą zwykle przybierasz pracując w zespole?
  • Czy jest coś, co odkryłaś/odkryłeś podczas ćwiczenia, co możesz wykorzytać w podobnej sytuacji w przyszłości?

Najpierw potrzebujemy czasu na opadnięcie emocji. Uczestniczy mogą czuć radość i satysfakcję, które mogą być motorem ich kolejnych działań. Mogą też być sfrustrowani, zaniepokojeni, smutni lub wściekli. Muszą się oczyścić z tych uczuć, aby byli w stanie wyciągnąć wnioski z tego, co właśnie doświadczyli.

Kolejnym krokiem jest analiza własnych zachowań – tego, co pomagało osiągnąć cel i co stanęło na przeszkodzie oraz uświadomienie sobie, co można wykorzystać w przyszłości lub co należy zmodyfikować. Warto obsadzić te spostrzeżenia w realnym życiu – dotychczasowych doświadczeniach oraz planowanych zadaniach.

I w tym właśnie tkwi siła edukacji pozaformalnej. Pozwala ona nie bać się porażek i błędów. Każde przeżycie, nawet to bardzo bolesne i nieprzyjemne może przynieść korzyści. A po dobrym omówieniu młodzież może czuć się lekko i mieć chęć do dalszych działań.

Zapraszam do obejrzenia 4 wideo-tutoriali:

Więcej informacji na stronie Edukacja Pozaformalna

                     

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *